POMOC PRAWNA - wezwania z chomikuj.pl (CODEX oraz adw. Bartłomiej Wieczorek)

Oferta bezpośredniej pomocy prawnej dla adresatów wezwań - szczegóły na końcu artykułu.

Po masowych wezwaniach do zapłaty rozsyłanych przez Kancelarię Adwokacką Anny Łuczak, pojawiły się kolejne doniesienia o podobnych wezwaniach kierowanych przez kancelarie z Wrocławia oraz Bielsko-Białej.

Duża część moich uwag przedstawionych przy okazji poprzedniego artykułu na ten temat pozostaje aktualna - chodzi o naruszenie tego samego przepisu prawa, tj. o rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim bez stosownego zezwolenia. Różnica polega na sposobie rozpowszechnienia. Przy wezwaniach mec. Łuczak dochodziło do niego przez sieć torrent - nierzadko w sposób nieumyślny przez nieświadomych sposobu działania programów pobierających dane z tych sieci użytkowników. Obecnie nie ma wątpliwości, że rozpowszechnianie jest celowe, ponieważ odbywa się za pomocą serwisu chomikuj.pl przy wykorzystaniu indywidualnego konta (profilu).

Warto także zwrócić uwagę, że kancelaria CODEX swoje wezwania kieruje e-mailem do anonimowych użytkowników serwisu chomikuj.pl internetu - jeszcze przed wszczęciem jakiegokolwiek postępowania czy to karnego, czy cywilnego - i wzywa do "ujawnienia" się z własnej inicjatywy i zawarcia stosownej ugody. Prawnicy kancelarii wprost piszą w swoim piśmie, że jeśli do takiej ugody nie dojdzie, wszczęte zostaną dalsze kroki, zmierzające do ustalenia danych osobowych właściciela IP, z którego doszło do naruszenia prawa. Co ciekawe, w późniejszej korespondencji wprost przyznają, że w tym celu zgłoszą zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na prokuraturze (a więc rozpoczną postępowanie karne wyłącznie w celu uzyskania danych osobowych).

Zwraca także uwagę szeroki wachlarz podmiotów, które reprezentuje adw. Bartłomiej Wieczorek (zbieżność nazwisk przypadkowa) oraz wysoka kwota proponowanej ugody. Wezwania są ponadto uzupełnione o zrzuty ekranu zaświadczające o rozpowszechnianiu określonych plików.

Co ciekawe również, jest to jedyna kancelaria, która podejmuje kroki prawne bezpośrednio reprezentując swoich polskich klientów. Kancelarie mec. Łuczak oraz CODEX swoje umocowanie wywodzą od uprawnionych tylko pośrednio, a zlecenie przyjmują - jak się wydaje - od podmiotów zagranicznych (odpowiednio Baseprotect oraz Bailey & Morgan), które zawodowo zajmują się dochodzeniem naruszeń praw autorskich w internecie.

Dla wszystkich tych, którzy dostali wezwania z kancelarii CODEX oraz adw. Wieczorka o takiej treści, jak w podlinkowanych postach oferuję również bezpośrednią pomoc prawną w bardzo atrakcyjnej cenie 100 zł za poszerzoną analizę sprawy oraz poradę e-mailową lub telefoniczną, podczas której będą Państwo mogli rozwiać swoje wszelkie wątpliwości dotyczące otrzymanej korespondencji oraz uzyskać informację na temat możliwych dalszych kroków w sprawie i ryzyk z tym związanych. Chętnych zapraszam do kontaktu e-mailowego: boguslawwieczorek@gmail.com.

Podkreślam przy tym, że na podstawie art. 3 ustawy o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 roku obowiązuje mnie tajemnica informacji pozyskanych przy świadczeniu pomocy prawnej, jak i nie mogę być z tego obowiązku zwolniony.

Etykiety: