Oferta bezpośredniej pomocy prawnej dla adresatów wezwań - szczegóły na końcu artykułu.
Rynek wyspecjalizowanych kancelarii i firm, które zajmują się wzywaniem do zapłaty i proponowaniem ugód za rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim w sieci Internet staje się coraz większy. Ostatnio dołączyła do niego nowa kancelaria adwokacka z Wrocławia prowadzona przez adw. Karolinę Szulc-Nagłowską.
Choć kancelaria jest nowa, to temat i zakres prowadzonych działań już nie. Adwokat Szulc-Nagłowska reprezentuje bowiem Stowarzyszenie Contra Piracy Worldwide Association for Intellectual Property z siedzibą w Zug w Szwajcarii. Stowarzyszenie to korzystało już z pomocy
Kancelarii Prawnej Magdaleny Zielińskiej MURAAL w ściganiu naruszeń praw autorskich do takich filmów, jak Niezniszczalni 3, Furia, Głupi i Głupszy bardziej oraz polskich – Jack Strong, Wkręceni i Sztos 2.
Czy oznacza to, że Stowarzyszenie zmieniło swojego pełnomocnika w Polsce? A może rozwinęło działalność i część tytułów przekazało w ochronę komuś innemu? Możemy się tego nie dowiedzieć, bo pomimo upływu roku od intensywnej działalności w Polsce – nadal bardzo niewiele informacji jest na jego temat dostępnych. Wiadomo, że Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Szwajcarii pod adresem Baarerstrasse 10, 6304 Zug – pod którym prowadzonych jest wiele różnych firm (być może są to jedynie biura wirtualne). Na swojej stronie internetowej przywołuje też dość często polskie opracowania nt. piractwa – co by wskazywało na szczególne zainteresowanie rynkiem polskim (a – być może – wskazuje też, że „globalny” charakter tego stowarzyszenia jest tylko fasadą). W organach Stowarzyszenia zasiada jeden Polak – Pan Leszek Krzysztof Ogiński.
Niestety - polski GIODO już w 2008 roku uznał, iż „
ta sprawa [polskiego] inspektora nie dotyczy”. W 2015 roku stanowisko GIODO brzmiało już inaczej, a mianowicie że tego typu działanie jest „
głęboko nieetyczne”. Nadal jednak w świetle prawa mogą być wszczynane postępowania karne w celu wydobycia danych osobowych - także na masową skalę - a następnie na tej podstawie prowadzone działania pozaprawne (wezwania do ugody, wezwania do zapłaty) oraz kontynuowanie dochodzenia swoich roszczeń przed sądem.
Adresaci wezwań powinni zapoznać się z dotychczasowymi artykułami na ten temat publikowanymi przeze mnie na blogu. Duża część moich uwag przedstawionych przy okazji poprzednich artykułów na ten temat pozostaje aktualna - chodzi o naruszenie tego samego przepisu prawa, tj. o rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim bez stosownego zezwolenia:
Kancelaria Adwokacka Anny Łuczak (obecnie Artur Glass-Brudziński)
Kancelaria Adwokacka Bartłomieja Wieczorka
Kancelaria CODEX
Lex Superior Sp. z o. o.
MURAAL Kancelaria Prawna Magdaleny Zielińskiej
Podobnie, jak przy Kancelarii MURAAL, tak i tu nie jest przesądzone, czy ściganie odbywa się na podstawie art. 116 ust. 1 czy również ust. 4, a więc czy dotyczy ono rozpowszechniania nieumyślnego. Do tej pory kancelarie wzywające do zapłaty z tyt. naruszeń w sieci torrent wyraźnie wskazywały na działanie nieumyślne.
Dla wszystkich tych, którzy dostali
wezwania z Kancelarii Adwokackiej Adwokat Karoliny Szulc-Nagłowskiej o takiej treści, jak w podlinkowanym poście, oferuję bezpośrednią pomoc prawną w bardzo atrakcyjnej cenie 100 zł za poszerzoną analizę sprawy oraz poradę e-mailową lub telefoniczną, podczas której będą Państwo mogli rozwiać swoje wszelkie wątpliwości dotyczące otrzymanej korespondencji oraz uzyskać informację na temat możliwych dalszych kroków w sprawie i ryzyk z tym związanych. Zapraszam do kontaktu e-mailowego: boguslawwieczorek@gmail.com.